‌‌
Kullanıcı kılavuzları ve el kitapları

Nokia 5.1 Plus

Pil ve şarj cihazı bilgileri

Pil ve şarj cihazı bilgileri

Telefonunuzun pilinin çıkarılıp çıkarılamadığını kontrol etmek için Başlarken kılavuzuna bakın.

Pilleri çıkarılabilen cihazlar Cihazınızı yalnızca şarj edilebilir, orijinal bir pille kullanın. Pil yüzlerce kez şarj edilip kullanılabilir olsa da sonunda yıpranacaktır. Konuşma ve bekleme süreleri, normal sürelere göre belirgin ölçüde kısaldığında pili değiştirin.

Pilleri çıkarılamayan cihazlar Pili çıkarmaya çalışmayın, aksi takdirde cihaza zarar verebilirsiniz. Pili değiştirmek için, cihazı en yakın yetkili servise götürün.

Pil yüzlerce kez şarj edilip kullanılabilir olsa da sonunda yıpranacaktır. Konuşma ve bekleme süreleri normal sürelere göre belirgin ölçüde kısaldığında pili değiştirmek için, cihazı en yakın yetkili servise götürün.

Cihazınızı, cihazla birlikte verilen şarj cihazı ile şarj edin. Şarj cihazının fiş türleri farklı olabilir. Şarj süresi, cihaz özelliğine göre değişiklik gösterebilir.

Pil ve şarj cihazı güvenlik bilgileri

Telefonunuzun şarj işlemi tamamlandığında, şarj cihazını telefondan ve elektrik prizinden çıkarın. Kesintisiz şarj süresinin 12 saati geçmemesi gerektiğini lütfen unutmayın. Tam olarak şarj edilmiş bir pil kullanılmadığında zaman içinde boşalır.

Aşırı sıcaklıklar pilin kapasitesini düşürür ve ömrünü kısaltır. En iyi performans için pili her zaman 15 °C ve 25 °C (59 °F ve 77 °F) arasında tutun. Pili sıcak veya soğuk olan bir cihaz geçici süreyle çalışmayabilir. Düşük sıcaklıklarda pilin çabuk bitebileceğini ve güç kaybederek telefonu dakikalar içerisinde kapatabileceğini unutmayın. Düşük sıcaklıkta dışarıda olduğunuzda, telefonunuzu sıcak tutun.

Piller patlayabilir. Pilleri ateşe atmayın. Yerel düzenlemelere uyun. Mümkün olduğunda geri dönüşüme gönderin. Pilleri, evsel atıklarla birlikte atmayın.

Pili sökmeyin, kesmeyin, ezmeyin, bükmeyin, delmeyin veya pile zarar verecek başka herhangi bir girişimde bulunmayın. Pil sızdırıyorsa, sıvının derinize veya gözlerinize temas etmesine izin vermeyin. Böyle bir durumda, etkilenen bölgeleri hemen suyla yıkayın veya tıbbi yardım alın. Pilde değişiklik yapmayın, içerisine yabancı maddeler yerleştirmeye çalışmayın ya da pili suya veya diğer sıvılara daldırmayın ya da maruz bırakmayın. Piller zarar gördüklerinde patlayabilir.

Pili ve şarj cihazını, yalnızca amacına uygun olarak kullanın. Yanlış kullanım ya da onaylı olmayan veya uyumsuz pil ya da şarj cihazı kullanılması; yangın, patlama veya başka tehlikeli durumlara neden olabilir ve geçerli onayların veya garantilerin geçersiz olmasına neden olabilir. Pil veya şarj cihazının zarar gördüğünü düşünüyorsanız, pili veya şarj cihazını kullanmaya devam etmeden önce, incelenmesi için servis merkezine veya telefon satıcısına götürün. Zarar görmüş bir pil veya şarj cihazını asla kullanmayın. Şarj cihazını, yalnızca kapalı mekanlarda kullanın. Cihazınızı şimşek ve/veya yıldırımlı havalarda şarj etmeyin.

Ayrıca, cihazınızda çıkarılabilir pil varsa aşağıdakiler de geçerlidir:

  • Pili çıkarmadan önce cihazı kapatın ve şarj cihazının bağlantısını kesin. Bir şarj cihazının veya aksesuarın bağlantısını kesmek için kablodan değil fişten tutarak çekin.
  • Pilin metal uçlarına kazayla metal bir nesne temas ettirilirse kısa devre olabilir. Bu, pile veya başka bir nesneye zarar verebilir.

Bu size yardımcı oldu mu?

Change language

Choose location
Choose language

Destekle iletişime geçin

Eğitici videolar

(