‌‌
Kullanıcı kılavuzları ve el kitapları

Nokia 5.1 Plus

Metin yazma

Telefonunuzun klavyesini kullanarak hızlı ve etkili bir şekilde nasıl metin yazacağınızı öğrenin.

Ekran klavyesini kullanma

Ekran klavyesini kullanarak yazmak oldukça kolaydır. Klavyeyi; telefonunuzu hem dikey hem de yatay tutarak kullanabilirsiniz. Klavye düzeni farklı uygulamalarda ve dillerde değişiklik gösterebilir.

Ekran klavyesini açmak için bir metin kutusuna dokunun.

Büyük küçük harf arasında geçiş yapma

Üst karakter tuşuna dokunun. Büyük harf kilidi modunu açmak için tuşa iki kez dokunun. Normal moda geri dönmek için üst karakter tuşuna bir kez daha dokunun.

Numara veya özel karakter yazma

Numaralar ve simgeler tuşuna dokunun. Bazı özel karakter tuşları daha fazla simge gösterir. Diğer simgeleri görmek için simge veya özel karakterlerden birine dokunup bekleyin.

Emoji'ler ekleme

Emoji tuşuna dokunun ve emoji'yi seçin.

Metin kopyalama veya yapıştırma

Bir sözcüğe basılı tutup, sözcüğün önünde ve arkasındaki işaretleri sürükleyerek kopyalamak istediğiniz bölümü vurgulayın ve KOPYALA öğesine dokunun. Metni yapıştırmak için metni yapıştırmak istediğiniz yere dokunun ve Yapıştır öğesini belirleyin.

Karaktere aksan işareti ekleme

Karaktere dokunun ve basılı tutun. Klavye tarafından destekliyorsa, aksana ya da aksanlı karaktere dokunun.

Bir karakteri silme

Geri al tuşuna dokunun.

İmleci hareket ettirme

Yazdığınız bir kelimeyi düzenlemek için kelimeye dokunun ve imleci istediğiniz yere sürükleyin.

Klavye sözcük önerilerini kullanma

Hızlı ve daha doğru yazmanıza yardımcı olmak için siz yazdıkça telefonunuz sözcük önerilerinde bulunur. Sözcük önerileri tüm dillerde sunulmayabilir.

Bir sözcük yazmaya başladığınızda, telefonunuz olası sözcükleri önerir. İstediğiniz sözcük öneri çubuğunda görüntülendiğinde, sözcüğü seçin. Daha fazla öneri görüntülemek için öneriye dokunun ve basılı tutun.

thumb_up_alt

İpucu:Önerilen sözcük kalın olarak vurgulanmışsa telefonunuz, yazdığınız sözcük yerine otomatik olarak bu sözcüğü kullanır. Sözcük yanlışsa, sözcüğe dokunup basılı tutarak diğer birkaç öneriyi görebilirsiniz.

Klavyenin yazarken öneriler göstermesini istemiyorsanız, metin düzeltmeyi kapatın. Ayarlar > Sistem > Diller ve giriş > Sanal klavye öğesine dokunun. Normalde kullandığınız klavyeyi seçin. Metin düzeltme öğesine dokunun ve kullanmak istemediğiniz metin düzeltme yöntemlerini kapatın.

Sözcüğü düzeltme

Bir sözcüğü yanlış yazdığınızı fark ettiğinizde, sözcüğe dokunarak düzeltme önerilerini görüntüleyebilirsiniz.

Yazım denetleyiciyi kapatma

Ayarlar > Sistem > Diller ve giriş > Gelişmiş > Yazım denetleyici öğesine dokunun ve Yazım denetleyici öğesini Kapalı olarak değiştirin.

Bu size yardımcı oldu mu?

Change language

Choose location
Choose language

Destekle iletişime geçin

Eğitici videolar

(